Bezpečnost na prvním místě! Pažení příkopů je často nedílnou součástí zemních a výkopových prací. Slouží k ochraně pracovníků a zároveň i okolí před možným sesuvem půdy. Toto opatření je ošetřeno také českou legislativou. Všechny výkopy hlubší než 1,5 metrů tak musí být opatřeny vhodným přepažením. V prostředí zástavby se dokonce jedná o hloubku ještě menší – 1,3 m. Dochází tak k výrazné eliminaci hrozícího nebezpečí pro zaměstnance, kteří pracují uvnitř výkopů. Všechny firmy jsou tedy povinné tyto směrnice dodržovat.
V čem spočívá optimální pažení? Proces pažení tkví v zabezpečení stěn při výkopových pracích, aby nedošlo k jejich zborcení. Zajišťuje tedy jak bezpečnost přítomných pracovníků, tak ochranu okolní infrastruktury. V případě nežádoucího sesuvu půdy by totiž mohlo dojít také k poškození přilehlých staveb, pozemních komunikací nebo okolních sítí. Mezi nejčastější výkopové práce, u nichž je tento krok nutností, je pokládka inženýrských sítí – především kanalizace, vodovodní a plynové potrubí či elektrická kabeláž. Optimální pažení je nutné zajistit v případě strojního vyhloubení i dokončovacích ručních prací.
Aby bylo pažení co nejefektivnější, využívají se podle potřeby různé technologie a druhy pažení. Správně provedené pažení nejenže chrání životy i škody na majetku, ale zároveň také může přispět k urychlení prováděných prací. Jak? Dochází totiž k eliminaci případných komplikací, které by celý proces mohly značně zpomalit.
Existuje více druhů pažení. To správné pažení volíme zejména podle charakteru a velikosti příkopu, dále podle typu půdy a také zda se nacházíme v městské zástavbě či nikoli. V úvahu také musíme brát zemní tlak, který narůstá se zvětšující se hloubkou výkopu. O jaké druhy pažení se jedná?
Každé z těchto druhů má tedy svá specifika, podle kterých se musíme řídit. Tradiční metodou je dřevěné pažení, které využívá k podpoře stěn dřevěné desky. Tato metoda je sice levné a jednoduchá, nehodí se však pro hluboké výkopy a nestabilní půdy. Výhodou kovového pažení je možnost opakovaného využití ocelových vzpěr a panelů, což přispívá ke snížení nákladů. Tento materiál je velmi odolný. Nejvíce flexibilní je hydraulické pažení, jež využívá sestavu hydraulických vzpěr a lze je snadno nastavit i přizpůsobit. Technologie pilotových stěn se používá především v případech, pokud hrozí pronikání podzemní vody do výkopu. Ocelové nebo betonové pilotové stěny se musí zarazit hluboko do země, aby bezpečně fungovaly.
Pažení příkopů je nedílnou součástí realizace mnoha projektů. Nepodceňujte bezpečnost těchto prací a spolehněte se na řemeslníky, kteří své práci rozumí a mají s ní bohaté zkušenosti. Správně zvolené metody a postupy jsou alfou i omegou ochrany nejen pracovníků, ale i okolí stavebních prací. Sháníte firmu s odpovědným přístupem, která se o vše postará? Ať už se jedná o umístění kanalizačních či vodovodních přípojek, výkopy základů pro rodinné domy nebo jiné zemní práce, s našimi službami určitě budete spokojeni. Zajistíme vám komplexní realizaci projektu včetně profi pažení. Tak neváhejte a kontaktujte nás.